Dečija prijateljstva

prijatelji_cover

Koliko puta ste videli kako se deca igraju, smeju, šale, a onda odjednom nastane talas ljutnje oko igračke? I isti taj talas ljutnje posle par sekundi pregovaaranja se pretvara u talas ljubavi. Pomislite kako su prijateljstva u detinjstvu tako lepa, kada se deca posvadjaju začas se i pomire i zaborave razlog svađe istog trenutka.

Dečija prijateljstva su vrlo važna, kako za socijalni razvoj tako i za emocionalni razvoj. Kroz sticanje prijatelja dete razvija i drugačiji pogled na svet, razvija manje egocentričnu sliku sveta. Uči da deli, da sagledava stvari na više načina, da se ljuti ali i da oprosti, da uči putem imaitacije.

Sa godinu dana dete primećuje drugu decu i ostvaruje kontakt sa njima, ali je važno da odrasla osoba koja je detetu važna bude u blizini jer pruža osećaj sigurnosti. Oko godinu ipo dana dete počinje da uspostavlja neki vid igre sa drugom decom iako se ne može reći da je to igra u punom smislu reči. Ipak, igra do treće godine predstavlja uglavnom individualni čin, kada se deca igraju zasebno, svako za sebe, ili pak samo u formi dodavanja igračaka. Od treće godine dolazi do početka zajedničke igre, a posebno u vrtićkim grupama. Čak i kada se ne čini da se deca igaju zajedno, oni se posmatraju i uče imitacijom od drugara. Što su deca starija to su im prijateljstva bitnija. Neretko nazivaju svojim prijateljima malo stariju decu od njih same jer su im uzori.

Nemojte se iznenaditi i ukoliko se vaše dete druži samo sa vršnjacima istog pola. Karakteristika dečijih prijateljstava u predškolskom periodu je da su istopolnog karaktera uglavnom.

Prijateljstva su dragocena i za dete važna, tako da roditelji kod kuće trebaju negovati i podsticati ovu socijalnu veštinu. Možete se „igrati uloga“ i tako predstaviti detetu koja su poželjna ponašanja u igranju sa drugarima. Čitajte priče i gledajte crtaće na temu prijateljstva. Pokazujte VI empatiju i razumevanje prema drugim ljudima jer će tako dete videti od vas kako se ponašate prema vašim prijateljima. Igajte se kod kuće igre „sa pravilima“ jer deca preslikavaju ponašanja iz kuće na socijalnu sredinu. Ukoliko sa vama nauči da poštuje neka pravila u igri neće imati teškoće ni u igri sa vršnjacima. Ukoliko je vaše dete bojažljivo i povučeno nemojte insistirati da odmah priključi većoj grupi, već za početak neka odabere jedno dete sa kojim će da se igra. Prijateljstvo ipak treba da se zasnniva na slobodnom izboru, zato dajte detetu dovoljno prostora i vremena da se opusti i poveže sa drugom decom.

Autor teksta:

Kategorije:

Centar Moodrost

Trg 14.Oktobra, br. 2
18000 Niš

Telefon: +381 62 552 707
e-mail: office@moodrost.rs

Želite pristup novostima u Moodrost Centru?

Prijavite se na našu mailing listu!