Posredovanje i coaching razvoda

Posredovanje i coaching razvoda

Šta je Coaching razvoda?

Da li brak treba spašavati ili jednostavno pustiti da se stvari dešavaju? Da li otići ili ostati? Kada je pravi trenutak za razvod? Kako da najlakše prođete kroz razvod?

Prvi korak kod odluke šta uraditi jeste da li brak treba spašavati, da li još uvek postoji nešto između supružnika što ih drži zajedno? Ako postoji, onda je reč o posredovanju. Praktično, to znači da treća, neutralna strana na zajedničkim sastancima, zajedno sa partnerima pomaže u prevazilaženju razlika i nesuglasica.

Kada je odluka o razvodu konačna, tada je važno razmišljati o posledicama, kako najbezbolnije proći kroz čitav process i kako izvuću najbolje za obe strane.
Mnogi parovi postavljaju pitanje da li je razvod toliko bolan i kako da najjednostavnije prođu kroz ceo taj proces? Da li je toliko opasan za dete i da je bolje ostati u „lošem“ braku?

Danas istraživanja i praksa jasno ukazuju da je za sve bolji „dobar razvod“ nego „loš brak“. Ono što šteti i partnerima i deci (ako par ima zajedničku decu), jesu upravo sukobi i konstantne tenzije, a ne razvod sam po sebi.

Često se na sesijama čuje od partnera da su ostali u braku kako bi deca imala i mamu i tatu, odnosno celovitu porodicu. Čuje se i da su im drugi tako savetovali, te da su osećali krivicu kad bi pomislili na razvod.

Ljudi ostaju u nezadovoljavajućem braku iz mnogo različitih razloga. Istraživanja pokazuju da se najčešće radi o:

• finansijskoj zavisnosti
• socijalnim normama
• psihopatološkom održavanju nezdravog obrasca odnosa

Neki roditelji koji su i sami deca razvedenih roditelja osećaju odgovornost da zaštite svoju dece od teških iskustava koja su i sami prošli. Vezuju ih uz čin razvoda svojih roditelja iako mogu biti posedica brojnih drugih faktora u porodici.

Iako su povremeni sukobi i neslaganja deo svakog odnosa koji treba negovati i na njemu raditi, postoji razlika između povremenih nesuglasica i toksičnog odnosa. Povremena neslaganja gde partneri nalaze adekvatne načine njihovog razrešenja mogu biti pozitivna jer su odnosi „živi“, dinamični. U redu je imati različita mišljenja u odnosu na ljude koje volimo. Ljutnja nije zabranjena emocija, sukob ne označava prekid odnosa ili ljubavi. Postoji celi niz prikladnih strategija rešavanja problema, koji ne uključuju agresiju i nasilje.

Treba razlikovati svedočenje normalnim i uobičajenim povremenim raspravama od svedočenja konstantnom konfliktu kao obrascu porodičnog života. Ako u svom odnosu svedočite stalnom sukobu i agresiji a želite sebe da zaštitite, onda je parvo vreme da potražite profesionalnu pomoć.

Centar Moodrost

Trg 14.Oktobra, br. 2
18000 Niš

Telefon: +381 62 552 707
e-mail: office@moodrost.rs

Želite pristup novostima u Moodrost Centru?

Prijavite se na našu mailing listu!