Kad se rodi jedan novi život, rode se ljudi u novoj ulozi, u ulozi mame i tate. Dete prvi put ugleda svet, ali su i neki roditelji prvi put u poziciji roditelja. Nekome je to lako, kao da čitav život to radi iako je prvi put postao roditelj, neko ne uspeva da se snadje i posle dužeg vremena i trećeg deteta. Ovde se snalaženje odnosi na to da se naviknemo da je došao još jedan novi život pored nas, da mi imamo novu ulogu (ulogu rodtelja) ali i da ne zapostavimo ostale uloge.
Ove radionice će vam pomoći da vidite gde se vi nalazite u roditeljstvu. Da li nešto možete uraditi još bolje za sebe i svoje dete, da vidite šta možete da popravite ili da ipak nastavite u istom smeru, a i kako da brinete o sebi i svom mentalnom zdravlju, jer ipak je uloga rodtelja jedna od najbitnijih u životu. U početku je svakako prihvatljivo da roditelji nisu uigrani, da ne znaju kako da se snađu jer jeste teško pornaći balans između uloge roditelja i ostalih uloga. Iz toga proizilazi pritisak kao i pomisao da nisu u mogućnosti da se nose sa izazovima roditeljstva i ostalih životnih izazova.
Upravo ćemo na ovoim radionicama raditi na tome da prepoznamo gde se trenutno nalazimo, da li postoji disbalans u životnim ulogama i šta i kako uraditi najbolje za sebe, partnera i za svoju decu.
1. radionica – Izazovi roditeljstva
Pričaćemo o roditeljstvu i odnosu između partnera i njihovom uticaju na mentalno zdravlje dece, ali i na njihovo odrastanje. Uticaj roditelja na razvoj i sazrevanje deteta. Zamke u roditeljstvu.
2. radionica – Uticaj vašeg unutrašnjeg deteta na vaspitanje dece
Afektivna vezanost i emocionalna separacija
3. radionica – Narcisoidni i manipulativni roditelji
Govorićemo o zdravom i primarnom narcizmu, o uticaju ovakvih roditelja na razvoj deteta.
4. radionica – Depresivni roditelji
Depresija, roditelji i deca. Načini prevazilaženja u roditeljstvu. Postporođajna depresija.
5. radionica – Konflikti u porodici/ disfunkcionalne porodice i deca
Problemi između partnera i/ili članova porodice i eventualni uticaj na mentalno zdravlje roditelja i dece.
6. radionica – Sampouzdani roditelj / samopouzdano dete
Smernice za izgradnju samopouzdanja, kako kod dece tako i kod roditelja.
Ovo su samo smernice koje će nam pomoći da se lakše snalazimo u radionicama, inače teme radionica će biti one koje su vama najbitnije u tom trenutku, a uklapaju se u dati okvir glavne teme. Ukoliko sami budete želeli iznećete svoju problematiku i radićemo na tome.
Zašto bi trebalo da učestvujete u školi za roditelje:
- Zato što ćete saznati i naučiti nešto novo
- Unapredićete svoje tehnike roditeljstva i svoje sposobnosti
- Poboljšaćete odnos sa svojim detetom, sa partnerom i samim sobom
- Dobićete odgovore na sve što vas zanima
Namenjeno je:
- Osobama koje rade sa decom ili roditeljima
- Budućim roditeljima i trudnicama
- Roditeljima male ili odrasle dece
- Onima koji nisu roditelji, već smatraju da će sa ovog treninga popraviti ili poneti neke lekcije koje njihovi rodtelji nisu uspeli.
Cena po radionici je 20e ili u dinarskom protivrednosti.
Plaćanje se vrši:
- Na početku ciklusa pre prve radionice, u celosti za sve radionice. U tom slučaju cena je umanjena i iznosi 90e za ceo ciklus radionica.
- Najkasnije 24h pre radionice.
Ciklus se satoji iz 6 radionica. Svaka radionica traje po 2h. U svakoj od grupa biće najviše 10-12 članova.
Mesta su ograničena. Uplatom i slanjem uplatnice na e-mail rezervisali ste svoje mesto.
Održavanje radionica je putem Zoom-a, dva puta mesečno. Tačan datum će biti određen u dogovoru sa grupom.
U slučaju da niste u mogućnosti da prisustvujete radionici, a uplatili ste, ukoliko se javite najkasnije 7 dana pre same radionice novac će biti u potpunosti vraćen za tu radionicu, ukoliko se javite najkasnije 72h pre modula, novac se vraća 50%, u ostalim slučajevima novac se ne vraća.
Iskustvene grupe – radionice koje organizujemo su zatvorenog tipa. To znači da možete da se priključite na prvih par susreta, zatim se grupa zatvara za prijem novih članova. Razlog za to je izgradnja odnosa između članova grupe, pa dolazak svakog novog člana istovremeno i znači eventualno narušavanje trenutnih odnosa. Grupa se takođe smatra i jednim od sigurnih mesta za obradu ličnih problematika u polju roditeljstva a i u polju ličnog mentalnog zdravlja.
Na kraju ciklusa dobijate sertifikat, materijal i prezentaciju. Preporuku knjiga.
S poštovanjem,
Tim Centra Moodrost