U oktobru Centar Moodrost je imao jednu vrlo korisnu i na obostrano zadovljstvo odličnu saradnju. U organizaciji Centra za stručno usavršavanje Leskovac, a u našoj izvedbi održali smo interaktivnu radionicu na temu KONFLIKTI I KAKO IH REŠAVATI.
Kada se piše ili priča o konfliktima uopšteno, a posebno kada su u pitanju konflikti gde su deca učesnici posredno ili neposredno, jave se neka pitanja, kao što su:
- Kakav sam ja u konfliktu? Kako se snalazim?
- Da li uspevam da pomognem detetu i/ili sebi?
- Da li konflikte izbegavam ili ulazim u bitku bez premišljanja?
- Da li da sudim deci kad se posvađaju ili po svaku cenu da ih pomirim?
- Ili pak, da upotrebimo onu dečiju „mir, mir, mir – niko nije kriv”?
Na seminaru KAKO REŠAVATI KONFLIKTE, učesnici su dobili odgovore na ova i mnoga druga pitanja koja se tiču rešavanja konflikta kao i praktične načine koje mogu odmah upotrebiti u svom poslu, ali i životu.
Seminar se sastoji iz tri važne celine.
U uvodnom delu bilo je reči o konfliktima, kako nastaju, šta sadrže i šta kad se dese. Srž samog konflikta započinje određenom emocijom. Kako prepoznati emociju kod dece, ali i kod nas samih, pogotovo kada smo u ulozi nastavnika/vaspitača, jedan je od prvih koraka ka uspešnom razrešenju konflikta.
Centralna tema seminira je dete u fokusu, kako kad se nađe između roditalje i nastavnika, profesora. Pričali smo o svim stranama u tom trouglu, o njihovim stavovima, osećanjima i potrebama.
I na samom kraju, odnosno u delu gde se uvek razmišlja o tome šta ja dobijam na ovom seminaru, predstavile smo konkretne tehnike i alate koji su praktično primenjivi u svakodnevnom životu. Seminar je usmeren na – Kako praktično da rešim ovo pitanje ili situaciju?