U prethodnom blogu Oda o Pozitivnom mišljenju, govorila sam o nekim osnovnim razlozima zašto i kako pozitivno mišljenje može biti kontraproduktivno. U ovom tekstu ću vam izneti neke smernice koje vam mogu pomoći da se aktivno bavite rešavanjem svojih problema.
Odvojite malo vremena i mira za sebe, sedite i razmišljajte. Uzmite papir i olovku i zapisujte svoja razmišljanja i odgovore na nekoliko važnih pitanja.
#Korak prvi
Priznajte sebi: „Ok, loše je. Sve sam uradila što je bilo u mojoj moći da nas uvalim u ovu situaciju. Ja sam odgovorna i zato je sigurno da mogu i da nas izvučem iz iste. Šta mi je činiti? Kako mogu da doprinesem da mi bude bolje? Da nama, mojoj porodici bude bolje?“
Ova pitanja sebi postavimo tek kad “nema dalje”. Ako imamo sreće, možda se zapitamo i malo ranije. Dešava se da se nekad samo zaustavimo, pauziramo. Ako pauzu iskoristimo za razmišljanje do rešenja dolazimo mnogo lakše jer ne krećemo od samog dna. Neki nažalost nisu te sreće. Sve su učinili da dođu do nule, makar i „pozitivne“. Međutim, čak i tada, promena i napredak su mogući, samo je put duži.
#Korak drugi
Napravite neku strategiju. Šta uraditi u datoj situaciji? Da li to da uradite sami ili uz nekog prijatelja kome verujete i koji će na drugačiji način da sagleda celu situaciju? Potražite profesionalu pomoć, nije važno. Bitno je da ste rešili da rešite!
#Korak treći
Kad jasno sagledate celu situaciju, bez ulepšavanja, bez pozitivnog mišljenja, bez računanja na faktor sreće i božju pomoć, onda možete da delate. Kad smo odlučni i rešeni da rešimo sve što nismo sebi hteli ni da priznamo da postoji, jednostavno će se desiti, namestiće se.
U tim trenucima, zaista je važno da prihvatimo da je loše. Da smo mi sami najčešće ti koji stvaraju probleme, a ne rešenje. Sami smo sebe doveli u tu situaciju, nizom loših odluka i ignorisanjem očiglednih stvari koje nam se baš i ne dopadaju i ne želimo da priznamo da postoje, sve do trenutka kad je taj slon u sobi preveliki i ne možemo više ignorisati njegovo postojanje.
Ipak, postoje i situacije u kojima je pozitivno mišljenje i te kako dobrodošlo.
U sledećem blogu, čitajte – Kada i kako koristiti “Pozitivno mišljenje”?